Как помагаме?
Програма за застъпничество
Базирана на изследвания и доказателства за потребностите на децата, родителите и учителите им
През последните години над 10% от децата са отпаднали от училище поради различни социални причини. По данни на Националния Статистически институт броят на децата в последните 10 години, не-посещаващи училище е над 300 000 хиляди. Над 2000 бебета са изоставени от родителите си през 2019г., причините са бедност и липса на образование. Стресът, който предизвиква бедността, недохранването и липсата на подкрепа от общността представляват реален риск за много семейства да изоставят децата си. В резултата на нарасналите потребности на децата в България и в отговор на процеса на де-институционализация, Фондация “Общество на децата” инициира Програма по застъпничество като предоставя менторски и застъпнически услуги, за предотвратяване на разделянето на семейства и укрепване на услугите в общността.
Програмата се базира на дългогодишни изслeдвания, свързани с привързаността на детето към родителите и негативните ефекти от несигурната привързаност. Целевата група на децата в програмата представляват:
- Деца в риск от изоставяне
- Срещащи проблеми с училищната успеваемост
- Демонстриращи поведенчески отклонения
- Тормозещи другите деца
- Емоционално нестабилни, включително употребяващи забранени субстанции
- Изоставащи в развитието
Застъпническата програма на Фондация “Общество на децата” предоставя професионална психологическа оценка на всяко включено дете и подготовка на план за бъдещето. Подкрепени в този процес са семействата и училищните ръководства, също така.
Информационните сесии за деца и родители по програмата за застъпничество на проект „Мобилен център за работа с деца“ се провеждат онлайн
от 20 март 2020 до отмяна на извънредното положение в страната.
Във връзка с обявеното извънредно положение в Република България, както и с указания от 18.03.2020 г., информираме, че информационните сесии за деца и родители, реализиращи се в изпълнение на лиценз за социална работа с деца "Мобилен център", се провеждат по график в онлайн среда. Срещите са напълно безплатни и са водени от експерт, всеки вторник от 16 ч. до 18 ч., и всеки четвъртък от 16 ч. до 18 ч.
За участие е необходимо единствено предварително записване на: ceo@childrenssociety.eu. Инструкции за онлайн консултиране ще бъдат предоставени допълнително по мейл, в съответствие с изискванията на GDPR.
Чрез участието си в сесиите деца, младежи и родители от цялата страна могат да научат повече за начина, по който конфликтът се отразява на тяхното дете, да усвоят допълнителни техники за преодоляване на различията и за оказване на подкрепа, отговаряща в най-висша степен на интересите на детето. Информационните сесии са разработени в рамките на проект „Мобилен център за работа с деца“ с лиценз от ДАЗД и АСП /2015г. и 2018г./. Програмата и проектът са резултат на съвместните усилия на експерти от фондация "Общество на децата" и партньори.
Очакваме Вас, Ваши близки и познати, в информационните сесии в името на най-добрия интерес на децата.
Формуляр за заявяване на консултация: https://docs.google.com/forms/d/e/
Подарете знание
С малък жест на добрина можете да дарите по-добро бъдеще на много деца
Фондация „Общество на децата” провежда инициативата „Всяко дете има право на знание и развитие”.
Инициативата подкрепя повече деца в България да имат достъп до знание и развитие на техния потенциал. Образованието е фундаментална основа, която позволява на децата да развият своя потенциал, да увеличат възможностите си за успех в живота и да изградят активно гражданско и икономически силно общество.
Кампанията „Подарете знание, за да се развиват децата на България“ цели да набере средства, които да подкрепят програмите на Фондация „Общество на децата” за адресиране причините за отпадане и незаписване на българските деца за училище. Програмите включват различни компоненти, като основен фокус е застъпничеството чрез работа в сферата на ранното детско развитие, работа с родителите, работа с най-уязвимите общности. Програмите са насочени към развиване на ранното учене, включване на децата във форми на предучилищно възпитание и образование, изграждане на връзка с родителите и позитивно родителстване, подкрепа за задържане в училище на момчетата и момичетата.
Европа в Интернет
Полезен за всички граждани, интересуващи се от Европейските институции и процеси
Справочникът “Европа в Интернет” с автори Мария Герганова и Георги Филипов е най-новото издание на Фондация “Общество на децата”. Обединихме усилията на специалисти с дългогодишен опит, за да обогатим знанията за европейските програми и институции в България.
След присъединяването на България към Европейския съюз (EC) на 1 януари 2007 година значително се увеличи необходимостта от информация за евроинтеграционните процеси. Предоставянето й и улесняването на достъпа до нея оказват силно влияние върху участието на Българските граждани в Европейските инициативи.
Основната цел на интернет справочника “Европа в Интернет” за периода 2014-2020 е предоставяне на леснодостъпна информация до гражданите за многобройните и разнообразни дейности на Европейските институции, органи и агенции, Европейските програми и законодателство.
“Европа в Интернет” има справочен характер и не претендира за научни приноси или уникалност. В изданието са включени линкове, водещи към интернет портали, свързани с Европейското законодателство, образование и политики. Всички граждани могат да намерят отговори на своите запитвания на официалните сайтове на ЕС.
Публикацията е разделена на осем основни части. В първият раздел са включени интернет сайтове на всички институции и органи на ЕС, в това число и финансови, консултативни и междуинституционални. Втората част е посветена на политиките на ЕС относно регионалното развитие, мерките за сигурност, законодателството и образованието.
Третият раздел предоставя линкове към всички активни Европейски програми и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 година. Следващите два раздела са базирани на обща информация, свързана с различни изисквания и задължения към държавите членки на ЕС и страните, кандидатки за членство.
Последните три раздела на справочника включват линкове към международните органи на Европейския съюз – правителствени и неправителствени организации в България и чужбина, както и допълнителни източници на информация – документи, данни и анализи, свързани с ЕС.
Вярваме, че справочникът “Европа в Интернет” ще бъде полезен за всички граждани, интересуващи се от Европейските институции и интеграционните процеси.
Фондация "Общество на децата" набира средства за издаване на справочника "Европа в интернет". Ако харесвате изданието и желаете да подкрепите неговото ново издаване, моля подкрепете ни с дарение като се свържете с нас. С благодарност от екипа на фондацията.